TEU-15S2-O-P
Touchmonitor open frame 15"
Inoltre il connettore di alimentazione a 12V è provvisto di ghiera di sicurezza per evitare la disconnessione involontaria dell'alimentazione.
Technical Specifications
Part Number(s)
TEU-15S2-O-P
Enclosure Color
Black
​
Touch Technology & Capacity
PCap - Projected Capacitive multi touch 10 Touch
​​
Touch Interface
USB 2.0
​
Diagonal Size
15'' diagonal, Active matrix TFT LCD (LED)
On Screen Display
Accessible through switches on the unit’s tethered OSD Control box.
Controls: Menu, Up, Down, Select, Power
​​
Aspect Ratio
4:3
Active Area (mm)
305.1mm x 229.1mm
Resolution
1024 x 768 at 60Hz
Other Supported Resolutions
640 x 480 60Hz
800 x 600 60Hz
Viewing Angle
Horizontal: 160° total / Vertical: 140° total
Number of Colors
16.2 M
Brightness (typical)
LCD panel: 350 nits
Response Time-total (typical)
15 msec
Contrast Ratio
800:1
Input Video Format
HDMI V1.3 Type A receptacle for HDMI input
Analog VGA on Female DB-15 connector
DisplayPort V1.1a - Supports later versions of Display Port video input
Input Video Frequency
Horizontal: 30 - 60 KHz
Vertical: 50 - 75 Hz
Video Interface
HDMI, VGA & Display Port
Power Supply
External 12V 4.16A DC
Input power connector (Monitor)
Coaxial power jack (2.0mm (+0.0 -0.1mm) pin outer diameter, 6.4mm (+/- 0.3mm) barrel inner diameter, 8.8mm (+/- 0.3mm) barrel depth)
Input Voltage
12VDC +/- 5%
Adapter Output Power Connector
DC barrel plug (2.1mm (+/- 0.1mm) pin inner diameter, 5.5mm (+/- 0.05mm) barrel outer diameter, 9.5mm (+/- 0.3mm) barrel length)
Power Consumption (Typical)
Monitor + Adapter at 230V/50Hz
ON: 12.5
SLEEP: 1.5 W
Dimensions
337.4mm x 245.40mm x 44.3mm
Shipping Box Dimensions
390mm x 460mm x 160mm
Weight (Unpackaged)
2.98 kg
Weight (Packaged)
4.25 kg
Operating Temperature
0°C to 50°C
Storage Temperature
-20°C to 60°C
Humidity
Operating: 20% to 80% Storage: 10% to 95%
Compliance
IP65 front
IK08 and UL60950 (500g/1,3m)
MTBF
50,000 hours demonstrated
Warranty
3-year
Extended Service Options
AUR (Advance Unit Replacement) 3 years
5 years extended warranty
Regulatory approvals and declarations
CE, FCC Class B, CCC
What's in the Box
HDMI Cable
VGA Cable
Remote OSD
Display Port cable
Touch USB Cable
Power brick 12V